Mutt-i-grees – ABD

Mutt-i-Grees

Barınak köpeklerinin benzersiz özelliklerini keşfederek çocuklara akademik ve yaşam başarısı için gerekli becerileri öğreten sosyal ve duygusal bir öğrenme programı.

“Öğretmenler bile değişti, öğretmenler kendilerini daha iyi hissediyorlar ve ortak ilgi duyduklarında birbirleriyle daha iyi anlaşıyorlar: Köpek!”

Matia Finn-Stevenson, Araştırma Bilimci ve Yönetmeni, 21. Yüzyıl Yale Okulu

Mutt-i-grees Müfredatı, dünyaca ünlü bir hayvan refahı organizasyonu, North Shore Animal League America ve Yale Çocuk Çalışma Merkezi’nin bir parçası olan 21. Yüzyıl Yale Üniversitesi Okulu arasında bir işbirliği olarak geliştirildi. Mutt-i-grees, insancıl bir dünya yaratmaya ve çocukların kendileri, diğer insanlar ve hayvanlar hakkında kendine güvenmeyi ve önemsemeyi öğrenmeye başlaması için fırsatlar yaratmaya çalışmaktadır.

İnsan-hayvan etkileşimlerinin yararları üzerine yapılan araştırmalardan ilham alan, özellikle köpeklerin insanların sakin ve sosyal olarak bağlantı kurmalarına yardımcı olma becerisi, Mutt-i-grees Müfredatı, köpekleri kullanarak çocuklara Sosyal ve Duygusal Öğrenme (SEL) becerilerini öğretmek için geliştirilmiştir. yardımlı etkinlikler ve etkileşimler. Program, insancıl eğitim ile sosyal ve duygusal öğrenmenin eşsiz bir birleşimidir.

Sosyal ve duygusal öğrenme, eğitim ve akademik başarının önemli bir parçasıdır. Çocuklar okulda ve evde strese maruz kalırlar ve okul hayatının ve ötesindeki zorluklarla başa çıkacaklarsa etkili beceriler ve kaynaklarla donatılmaları gerekir. Sosyal ve duygusal açıdan yetkin olmak için, çocukların kendilerinin farkında olmalarına ve etraflarındaki sosyal dünyayı anlamalarına ihtiyaç vardır. Mutt-i-grees Müfredatı’nda, çocukların sosyal ve duygusal yeterliliğini arttırmak, davranışları ve sosyal etkileşimleri geliştirmek ve barınak evcil hayvanlarının farkındalıklarını artırmak için evcil hayvanlara, özellikle köpeklere ilişkin yararlara olan ilgiden yararlanıyoruz.

Evcil hayvanlarla etkileşimde bulunma veya evcil hayvanları rutin olarak düşünebilme fırsatı, sosyal destek sağlayabilir, sağlık ve refahı artırabilir . Araştırma ayrıca, evcil hayvanların topluluk duygusunu ve sosyal etkileşimi artırabileceğini ileri sürüyor. Evcil hayvanlar, önemli sosyal ve duygusal gelişim için fırsatlar sağlar, ancak her çocuğun eşlik eden bir hayvana erişimi yoktur.

Mutt-i-grees müfredatı, çocukların doğal evcil hayvan sevgisine dayanır ve sosyal ve duygusal becerileri öğretmek için gerçek hayattan bir bağlam sağlar. Çocuklar ve okulları ve daha geniş toplulukları için fark yaratabilecek kişileri önemsemeleri ve kendine güvenmeleri için desteklenirler.

Çocukların esnekleşmelerine, güçlü yönlerini, becerilerini, yeteneklerini ve geliştirebilecekleri alanları belirlemelerine yardımcı olacak bir dizi ders tasarlanmıştır. Dersler beş birim halinde sunulmaktadır: Farkındalığın Artırılması, Duyguların Bulunması, Empatinin Teşvik Edilmesi, İşbirliğinin Geliştirilmesi ve Kararlarla Mücadele. Aktiviteler ve okumalar köpeklere odaklanır ve bazı okullar çocuklara konunun ilk elden deneyimini yaşatmak ve dersleri hayata geçirmek için yerel hayvan barınaklarıyla ortaklıklar kurmayı seçer.

Müfredat boyunca entegre köpek fısıldayan Cesar Millan ilkelerine dayalı dersler bulunmaktadır. Bu özellikler, çocuklara köpeklerin içgüdüleri ve davranışları hakkında bilgi vermek için geliştirilmiştir; böylece köpeklerle daha iyi etkileşime girebilir ve onlarla ilgilenebilirler. Bu aynı zamanda, sosyal ve duygusal öğrenmeyi keşfetmek için ilginç bir fırsat sağlar; çünkü çocuklar, insan kişiliğindeki farklılıkları tartışmak için köpeklerin benzersiz özelliklerini ve davranışlarını kullanabilirler. Aynı zamanda çocuklara empati ve şefkatin değerini göstermek için bir şanstır.

Çocukların kendilerini nasıl cesaretlendireceklerini keşfetme, kendinden şüphe duyma ve olumsuz düşünme modelleriyle mücadele etme ve ne zaman yardım arayacaklarını öğrenme fırsatları vardır. Olumsuz davranışlardan kaçınırken, çocukların ve öğretmenlerinin olumlu ilişkilere girmelerini, etik ve sorumluluk temelli kararlar almaları için kişisel ve sosyal farkındalık yaratılır. Geleneksel olarak savunmasız ve yanlış anlaşılan barınak köpeklerinin kullanılması, çocukların yaptıklarını anlamadan karmaşık konulara girebilmeleri için bu konular için mükemmel bir konuşma noktası sağlar.

Program, haftalık derslerin ötesine geçmeyi ve okul kültürünün bir parçası olmayı hedefleyen, eğitime bütüncül bir yaklaşımdır.

Dersler, ABD genelindeki sınıflarda, her büyüklükteki okulda ve kırsal ve kentsel alanlarda, her sınıf düzeyinde saha testinden geçirilmiştir.

Hedef Kitle: 3-18 yaş grubu

HundrED Kriterleri:

Yenilikçilik

Mutt-i-grees, hayvan barınağını desteklerken, sosyal-duygusal öğrenme ve köpekleri okullara yapılandırılmış, kanıta dayalı bir programla getirme yaklaşımını birleştirir.

Etki

Şimdiye kadar 4.000 okul müfredatı kullandı. Program tüm çocuklar üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir ve otizm, DEHB, depresyon ve diğer koşullar gibi ek ihtiyaçları olan çocuklar için özellikle etkili olabilir. Mutt-i-grees sonuç çalışmaları, öğrenciler arasında anlamlı düzeyde daha yüksek empati ve sosyal yanlı davranışlar ve daha yüksek pozitif okul iklimi (zorbalık önleme ile bağlantılı) ve ebeveyn katılımı göstermiştir.

Ölçeklenebilirlik

Program ABD ve Kanada’da kullanılıyor ve Japonya’da uygulanmaya başlıyor. Ders planları İngilizce olup, kavramlar hemen hemen her yere uygulanabilir. Ders planları şu anda kağıt biçimindedir ancak yakında çevrimiçi olarak kullanılabilir olacaktır.