Açık Hava Keşif Merkezi – Endonezya

“Sağlıklı, işleyen, dış ortamın değerini ve önemini anlayan çocukları istiyorsak, onu her gün deneyimlemek için fırsatlar yaratmamız gerekir.”

JoAn Radojkovich, Lakeside Kampüsü Müdürü, Kanada Uluslararası Okulu

Dışarıda ve doğada geçirilen zaman iyi belgelenmiş sağlık ve öğrenme faydalarına sahiptir, bu nedenle çocuklara bu fırsatlarla genç yaşlardan itibaren sağlanması çok önemlidir. Ancak birçok şehirde, özellikle şehirlerde yaşayanlar için, dış mekanlara erişim sınırlıdır.

Açık Hava Keşif Merkezi üç yıl önce Singapur’daki Kanada Uluslararası Okulunun bir parçası olarak kuruldu. Bir oyun alanından dönüştürülen 15 dış mekan sınıfından oluşur. Merkez, tüm çocukların her gün dışarıda hareket etme, yürüme ve oyun oynama fırsatını sağlar.

Merkez, eğitime bütüncül bir yaklaşımı teşvik eder, çocukları çevreleriyle birleştirir ve gelişmiş öğrenme, sağlık ve refah için zengin bir sıçrama tahtası sunar. Çocukları çeşitli ortamlarda ve çoğu zaman karışık yaş ortamında birbirleriyle iyi ilişki kurmaya teşvik eden sosyal gelişmeye de odaklanılmaktadır. Daha resmi olmayan ortam, eğitimcilere her çocuğun kim olduğunu ve onları neyin motive ettiğini ve ilgilendiğini anlama şansı verir, böylece bu onların eğitimlerine dahil edilebilir.

Dış mekan öğrenme alanları tamamen doğal malzemelerden, tepeler ve tüneller çimlerle ekilmiştir. Çocuklar öğelere maruz kalır; zihinsel ve fiziksel refahı teşvik etmek için organik bir şekilde hareket etmeye bolca fırsatı vardır. Okul, çocuklara açık oturumlar yaptıktan sonra artan davranış, merak ve konsantrasyonun yanı sıra davranışsal olaylardaki azalmayı da rapor ediyor. Artan hayal gücü ve yaratıcı problem çözme becerileri de rapor edilirken, ebeveynler okulun coşkulu hikayelerinden ve uykunun daha iyi olmasından memnunlar.

Alan, fiziksel hareket ve oyun için neredeyse sonsuz fırsatlar sunuyor. Çok büyük bir çamur mutfağı, çocukların bilim adamları, matematikçiler, aşçılar ve açık alan denemeleri yapabilecekleri çok sayıda su havzasıyla çamur içinde bellerine kadar dalmalarını sağlar. Oyun alanının çevresini koşan bir bisiklet parkurunun yanı sıra büyük bir kum havuzu da bulunmaktadır.

Yaratıcı ifade için de pek çok ayar var. Çocukların sahne alabilecekleri, oturabilecekleri, okuyabilecekleri, boyayabilecekleri ve hikayeler yazabilecekleri dört farklı platform alanı var. Bir ses bahçesi, çocukların müzikal performans oluşturmak için kullanabileceği borular ve diğer nesneler sağlar. Büyük grafiti panoları, boyama ve tebeşirleme tasarımları için bir alan sağlar.

İki bahçede, çocukların aeroponik ve hidroponik de dahil olmak üzere çeşitli teknolojiler ve teknikler kullanarak ve alternatif enerji ve kompozisyon kaynaklarıyla denemeler yaparak kendi yiyeceklerini yetiştirmelerine izin verilir. Bahçeler ayrıca okul çapında öğrenme projeleri ve yerel topluluğa bağlantılar için fırsatlar sunar. Çocuklar bitkilerin ve sebzelerin büyümesini baştan sona içerir, ağaçlar ve çiçekler ise kelebekleri, arıları ve diğer böcekleri teşvik eder ve birçok uygulamalı bilimsel tartışma ve keşif sağlar. 

Teknolojinin her yerde olduğu ve insanlar ve çevre arasında giderek artan bir kopukluğun olduğu bir dünyada, Açık Hava Keşif Merkezi her çocuğa günlük açık hava öğreniminin bilişsel, sosyal ve fiziksel faydalarını verir.

Uygulama için ipuçları

Bu tür bir proje vizyon sahibi biri, bir grup destek personeli, inşaatçı ve dış mekan merkezini idare edecek birisini gerektirir. Stratejik planlama ve inşaat çalışmaları birkaç ay, hatta yıllarca yapılmalıdır.

Hedef Kitle: 2-13 yaş grubu

HundrED Kriterleri:

Yenilikçilik

Açık Hava Keşif Merkezi, çocukların hareketli bir şehrin ortasında sürükleyici bir açık alanda olması için fırsat sağlar.

Etki

Etki her yıl büyür. Personel Açık Hava Keşif Merkezi’nin kullanımına daha fazla yaklaştığında, öğrencilerin aldığı bilişsel, sosyal, duygusal ve fiziksel faydaları hem fark eder hem de geliştirir. Ebeveynlerin ve toplulukların hem merkeze hem de okula ilgisi oldukça artmıştır. Fiziksel aktivite artışı ile sağlık da dahil olmak üzere doğal ortamlarda çocukların deneyimlerinin yararlarının kanıtını gösteren çok sayıda araştırma makalesi ve derleme vardır; başarılı ve öğrenmenin öncüsü olarak esneklik ve güven ‘karakterleri’ geliştirerek sosyal ve kişisel özellikler ve eğitim kazanımlarını artırarak refah sağlar.

Ölçeklenebilirlik

Singapur’da daha fazlası için birden fazla Açık Hava Keşif Merkezi inşa edildi. Planlar ve Merkez yerleşimleri kampüsten kampüse kolayca aktarılabilir.