Bilirkişi Sorumluluğu – İngiltere

“Eğitim, insanların kendileri için değil,  insanlarla yapması gereken bir işlemdir. Bilirkişi Sorumluluğu, kurgu içinde öğrencilere sorumluluk verir. Hikayeler oluşturulur ve öğrencilerin öğrenmeyle gerçek bir bağlantısı vardır.”

Tim Taylor, Yenilikçi

Anlamlı öğrenme, çoğu zaman kurgusal bir bağlamın hayal gücünü yakalayabileceği ve müfredata ders vermeyi amaçladığı hikayeler alanında bulunabilir. Sınavları geçmeye ve standartları yükseltmeye odaklanılan eğitim sistemlerinde, yaratıcılık için ya da öğrencilerin dünyayla olan birbirine bağlılık anlayışını derinleştiren müfredata çok az yer verilir.

Mükemmel öğrenme, anlamlı ve amaçlı faaliyetlere aktif katılımdan gelirken, sınırlı müfredat derslerine öncelik veren eğitim sistemi, yaşamlarıyla olan ilgisini anlamak için mücadele eden çok sayıda insanı yabancılaştırma riski taşır.

Bilirkişi sorumluluğu, öğrenme amaçlı amaca yönelik faaliyetler üretmek için kurgusal bağlamları (öğretmen ve öğrenciler tarafından birlikte yaratılır) kullanan eğitimsel bir yaklaşımdır. Kurgu kapsamında; öğrenciler, müşteri için çalışan uzmanlarla ekip olarak bir komisyonda görevlendirilir.

Komisyon, öğretmenlerin öğrencilere müfredatın ortak alanlarında ve ders çalışma alanlarında işbirliği yapma fırsatları yaratan görevler ve aktiviteler oluşturması için tasarlanmıştır. Örneğin, Kahire Müzesi için Mısırlıların mezarlarında kazı yapan arkeologların ekibinde, öğrenciler eski Mısır tarihini araştırıyor ve yeni bir sergi oluşturmak amacıyla döneme ait mezarları, eserleri ve ritüelleri keşfediyorlar.

Öğrenme için anlamlı ve müfredatlar arası bağlamlar; tarih, coğrafya, sanat, tasarım ve teknoloji gibi, bunun yanı sıra okuma, yazma, problem çözme ve sorgulama becerilerinin gelişimi, bu süreçte yaratılır.

Müfredatın her yönü, drama aracılığıyla araştırılarak, öğrencilere sorumluluk rollerini üstlenmeleri ve kararlar vermeleri için fırsatlar sağlayarak onları güçlendirir. Kurguya katılım sayesinde, öğrenciler olayları diğer bakış açılarından görmeyi öğrenir, onlara daha geniş bir durum algısı verir ve küresel vatandaşlar olarak gelişimlerine katkıda bulunur.

-Rol canlandırmak, müfredatı öğrencilerimiz için nasıl daha anlamlı ve ilgi çekici hale getirebilir?

Özet- Hayali bağlamlar yaratarak öğrenim için hikaye oluşturma.

Uygun Yaş Grubu: 3-18 yaş

Uygulama için ipuçları: 

Bilirkişi Sorumluluğu bir okul yaklaşımı okul olarak kullanılabilir,  ayrıca öğretmenler de bireysel olarak bu yeniliği uygulayabilir. Özel bir kaynak gerekmez. Ancak, akademik araştırmalar ve tarihsel gelişiminin bir arşivi de dahil olmak üzere yaklaşım hakkında birçok bilgiyi, ders planlamalarını ve kaynakları web sitelerinde bulabilirsiniz.

HundrED Kriterleri:

1-Yenilikçilik

Bilirkişi Sorumluluğunun okul ve öğrenmenin üzerinde dönüştürücü etkisi olabilir. Öğretmeyi eğlenceli hale getirebilir, öğrenmeyi eğlenceli, ilgi çekici ve motive edici kılabilir. Uzman sorumluluğu, müfredatın kilidini açabilir.

2-Etki

Bilirkişi Sorumluluğunu kullanan öğretmenler ve okul yöneticiler için geri bildirimler son derece olumlu. Uygulamalarını değiştirdiğini, katılımı ve motivasyonu artırdığını gözlemlediler. Çocuklar, oyunculuk yaptıklarında nasıl daha iyi öğrendiklerini şöyle açıklar: çünkü işte bu eğlenceli bir iştir.

3-ÖlçeklenebilirlikÇocuklar, hangi dilde olursa olsun oyun oynamayı biliyorlar. Bilirkişi sorumluluğu, 20 yıldan fazla bir süredir, dünyanın her yerinde faaliyet gösteren gruplarla birlikte derslerde kullanılıyor. Yenilikçi, yaklaşımın nasıl kullanılacağını açıklayan, Bilirkişi Sorumluluğuna Yeni Başlayanlar Kılavuzu adlı bir kitap yazmıştır. İngilizce yazılmıştır ve Arapça’ya da çevrilmiştir. Yenilikçiler ücretli olarak atölye çalışmaları ve eğitim veriyorlar. On beş yıldan uzun süredir var olan ve Ekim 2017’de yeniden başlatılması için yeniden tasarlanıp geliştirilen bir web sitesi var.