Creatica Lab – Çin

“Çocukları geleceğin yaratıcıları ve geliştiricileri olmaları için yetkilendiriyoruz.”

Joanna Wei, Kurucu Ortak, Creatica Lab

Birçok genç insan teknoloji ve kendi tasarımlarını yapma ve bir şeyler dizayn etme şansı ile motive oluyor. Bu becerileri uygulama fırsatı hem yaşamda hem de işte çok faydalı oldukları için paha biçilmez olabilir. Ancak, çoğu öğrencinin bunu yapacak bir platformu yok çünkü okullar bu tür bir öğrenmeyi kurum içinde sunma konusunda finansman, alan ve uzmanlığa sahip değildir.

Buna ek olarak, gençler giriş sınavlarını geçmek gibi eğitim standartlarına uymak ve toplumsal beklentiler nedeniyle belirli kariyerleri sürdürmek için baskı hissedebilirler. Farklı alanlardan profesyonellerle birlikte çalışma ve farklı başarı modellerini görme fırsatı, gençleri STEAM’deki (Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Sanat ve Matematik) kariyer fikrini daha önce düşünmedikleri bir şekilde keşfetmeye teşvik edebilir.

Creatica Lab, çocuklara, tasarım düşüncesini keşfetmek, yaratıcı güven geliştirmek ve beceri geliştirmek için uygun bir alan sağlamak amacıyla Çin’de kuruldu. Aslen bir yaz kampı olan Creatica Lab şimdi, okullara ‘yapımcı alanları’ kurmaya yönelik atölye çalışmaları ve destek sağlıyor ayrıca en son teknolojiye, uzmanlığa ve çekirdek müfredata erişim sağlıyor.

Creatica’nın en popüler sınıflarından birine ‘Brushbot’ denir. Öğrencilere, diş fırçalarına titreşimli motorlar bağlayarak robot yapmayı öğretir. Başka bir sınıf olan Talking Buddies, öğrencilere bir karakter tasarlamayı, karton kesmeyi ve küçük bir kayıt cihazına bağlayarak konuşmasını öğretir.

Creatica Lab, bilginin deneyimin bir sonucu olduğu inancına dayanan, gençler için en geniş, ve en derin deneyimleri teşvik eden bir öğrenme ortamı yaratmaya ve beslemeye çalışmaktadır.

Özet- Creatica Lab, etkileşimli teknoloji ve yenilikçi tasarımlardan yararlanan; sürükleyici, uygulamalı yaratımcı alanlarını barındırarak toplulukları eğitimi yeniden düşünmeye zorlar.

Uygun Yaş Grubu: 6-14 yaş

Uygulama için ipuçları: Öğrenciler ve eğitimciler, Creatica Lab ile tek bir sınıfa katılmaktan, alan ve bütçeye bağlı kalmaktan, yerinde bir makerspace (yapımcı alanı) inşa etmeye kadar bir çok farklı şekilde bağlantı kurabilirler. Gerekli kaynaklar, bir okulun hangi projeleri yapmak istediğine bağlı olarak değişecektir.

HundrED Kriterleri:

1-Yenilikçilik

Creatica Lab, öğrencilere en yeni tasarım ve teknolojiyle etkileşime geçmenin yeni ve heyecan verici bir yolunu sunar. Bu tür bir öğrenme genellikle sınıfta yoktur. Makerspace tasarımını ve gelişimini desteklemek için hizmetler de sunarlar.

2-Etki

Creatica Lab, atölye çalışmalarına yoğun ilgi göstermesi, müfredatlar ve alanlar tasarlamanın y sıra, gençler için ilgi çekici, güçlendirici ve bütünsel öğrenme deneyimleri sağlamak için okullar ve yerel topluluklarla ortak projeler tasarlama konusunda olumlu geri bildirimlere sahiptir. Ne de olsa, araştırmalar, yapımcıların işbirlikçi toplum-temeline ve okul başarısına yol açtığını gösteriyor.

3-Ölçeklenebilirlik

Creatica Lab, topluluk eğitiminin yeniden düşünülmesini sağlamak amacıyla 2012 yılında Pekin’de başlatıldı. O zamandan beri 1000’den fazla öğrenciyle 15’ten fazla okulda çalışan Hong Kong, Shenzhen ve Guangzhou’da Pekin’in ötesine uzandı.