Esnek Oturma – ABD

Flexible Seating; öğrencilere, öğrenmelerine sahip olmalarını sağlamak ve sınıf ortamlarını canlandırmak isteyen eğitimciler için Starbucks’tan ilham alan bir öğrenci merkezli sınıf tasarımı. Esnek oturma işbirliğini, motivasyonu ve bağlılığı arttırdığı kanıtlanmıştır.

İster bireysel masalarda, ister grup masasında otururlar olsun, öğrencilere neredeyse her zaman nerede oturacakları ve kimin yanında oturacakları söylenir. Yetişkinler, farklı insanların farklı ortamlarda en iyi şekilde çalıştığını kabul eder. Bazılarında, dik bir sandalyeye ve bir masaya ihtiyaç duyan yastıklı bir koltuk tercih edilir. Yine de çocuklara, çalışmalarını nerede yapacakları konusunda nadiren bir seçenek sunulur. Bunun yerine, bir yerde günde birkaç saat harcıyorlar?

Masaların geleneksel düzenlemesi, eğitimi şekillendiren işbirlikçi grup çalışmasına ve iletişime her zaman fırsat vermez. Bunun yerine, sınıflar yüz yıl önce olduğu gibi görünüyor. Esnek olmayan alanların yaratıcılığı öğrencileri meşgul etme olasılığı teşvik etme veya motive etme olasılığından daha düşüktür.

Starbucks ziyaretinden ilham alan Kayla Delzer, 2.sınıf sınıfını yeniden tasarlamaya karar verdi. Yetişkinlerin kafede çalıştığını gözlemledi ve bazılarının dizlerinin üstünde dizüstü bilgisayarlarla otururken, diğerlerinin ise masalara dik oturduğunu fark etti. Herkes farklı çalışma şeklinde kendileri için bu seçimi yapmıştı. Kayla bu seçim şansını öğrencilerine fırsat vermeye karar kıldı.

Sınıfının her alanını dikkatlice değerlendirdi, öğrencileri daima tasarımının merkezine koydu ve çeşitli farklı bölgeler yarattı. Gereksiz mobilyalar kaldırıldı ve çok çeşitli masalar ve oturma yerleri getirildi. Etkisi, öğrencilerin kendi koltuklarını seçmekte özgür oldukları dinamik bir ortam yaratmaktı.

Tüm sınıf öğretimi için açık bir alanın yanı sıra, çocukların yerde çalışabilmesi veya bir masada egzersiz toplarına oturmayı seçmeleri için paspaslar ve panolar vardır. Minderleri ve yüksek masaları olan düşük masalar vardı. Oturma çizelgesi olmadan, öğrenciler nerede oturacaklarını ve ne kadar süre kalabileceklerini seçebilirlerdi. Bazı öğrencilerin bir derste başkalarının olduğu yerde kalmayı tercih ettiği bir derste bazen birkaç kez hareket etmesi gerekir.

Üretken bir esnek sınıf ortamı için iyi bir sınıf yönetimi gereklidir ve bunu geliştirmek, esnek oturma sürecinin önemli bir parçasıdır. Yılın başında, Kayla öğrencilerine tüm farklı oturma düzenlemelerini denemelerini sağdı. Sonra yavaş yavaş her görev için nerede oturacaklarını seçmelerine izin verdi. Öğrenciler ve öğretmen, mekanı kullanmak için bir takım normları birlikte oluşturdu. Örneğin, çocuklar bir koltuğa yürümek zorundaydılar ve belirli bir koltuğun üzerinde bir kavga varsa, öğrenciler onu rahatça çözerler veya oturmazlar. Çocuklar makul bir şekilde çalışmazsa, koltuk seçim haklarını kaybedebilirler. Tüm öğrenciler, öğretmenin onları taşıma hakkını saklı tuttuğunu bilir.

Esnek sınıfın bir sonucu olarak, Kayla işbirliği, motivasyon ve katılımda bir artış gördü. Çocuklar okula gelip öğrenmeyi sevmekten heyecan duyuyorlardı. Dikkat dağınıklığı azaldığı ve test puanlarının arttığı bile görünüyor.

Sınıflarında esnek koltuklar oluşturmak isteyenler, diğerleri tarafından biraz şüphecilikle karşılaşabilirler, ancak bu bir sınıf tasarımının olumlu etkilerini gördüklerinde geçer. Esnek oturma da öğretmene talepte bulunur. Öğrencilerin oturdukları yeri seçmelerine izin vererek, kendi güçlerinin biraz azaldığını hissedebilirler. Bir zihniyet değişikliği ve mobilya değişikliği gerektiriyor.

Her ülkede süt kasaları gibi olağandışı nesnelerin oturma gibi kullanımlarına ilişkin sağlık ve güvenlik mevzuatının dikkate alınması gerekebilir. 

Esnek oturma alanının ek destek ihtiyacı olan öğrenciler için özellikle yararlı olduğu gösterilmiştir. Araştırmalar , hareket etmenin ve kıpırdatmanın DEHB’li öğrencilere konsantre olmalarına yardımcı olduğunu göstermektedir. Geleneksel bir sınıfta, bu öğrencilere dikkat çekebilir, ancak esnek bir sınıfta herkese gerektiği gibi hareket etme fırsatı verilir.


“Çocuklara gerçekten en iyi öğrendiğin yeri seçmen konusunda sana güvendiğimizi söylüyor … geri döndüğünde daha fazla güç veriyorsun! ”

Kayla Delzer, Esnek Oturma Yaratıcısı

Uygulama için ipuçları

Yoga paspaslar, kilimler, minderler, masalar, egzersiz topları vb. İçeren mobilyaların tasarımı ve düzenlenmesi göz önünde bulundurularak biraz zaman harcanması gerekecek. Denemekten korkmayın! Bu sadece bütçeniz ve hayal gücünüzle sınırlıdır.

Yenilikçilik

Sınıf ortamları genellikle sınıfın önündeki tahta ile sıra halindedir. Esnek oturma düzeni sunarak, kişiselleştirilmiş benzersiz sınıf tasarımı yaratarak, öğrenme için elverişli olan yepyeni bir ortam yaratma fırsatınız olur.

Etki

Esnek oturma, özellikle katılım ve motivasyonla, sınıfta öğrenme üzerinde olumlu bir etkiye sahip gibi görünmektedir. Aynı zamanda hareket için daha fazla fırsat üretebilir, beyne oksijen akışını iyileştirir, çekirdek gücü ve genel duruş sağlar. Araştırmalar, öğrenme ortamlarının öğrencileri öğrenmeleriyle meşgul etmede çok önemli olduğunu göstermektedir; Ancak, bu değişen kültür ve uygulamalarla el ele gider.

Ölçeklenebilirlik

Kayla Delzer’in orijinal makalesi 1 milyondan fazla okunmuştur. 30’dan fazla okul bölgesine kendi esnek oturma sınıflarını geliştirmeleri için yardım etti ve dünyanın her yerinden gelen insanlar önerileri için onunla irtibata geçti.