Evren Bilinci – Hollanda

Universe Awareness nedir?
“Universe Awareness, küçük çocuklara ilham vermek için evrenin güzelliğini ve büyüklüğünü kullanır.”

Profesör George Miley, Kurucu, Universe Awareness

*Videoda Türkçe altyazı mevcuttur. Ayarlar kısmından ekleyebilirsiniz.

Özellikle soyut veya karmaşık bilimsel olgular ortaya koyarken öğrencileri motive etmek ve ilham vermek zor olabilir. Universe Awareness, küçük çocuklara ilham vermek ve astronomi eğitimi sunmak için ilgi çekici, yüksek kaliteli ve kullanımı kolay kaynaklar sağlar.

Sorgulamaya dayalı bir yaklaşım kullanarak,Universe Awareness,  çocuklar için kendileri yaparak, araştırarak ve keşfederek öğrenmelerini sağlar. Öğrencilere konuyu eğlenceli ve zevkli bir şekilde tanıtmak için gezegenlerin ve diğer materyallerin modellerini içeren bir  Universe in a Box (Kutu setindeki Evren) gibi okullara ücretsiz eğitim olanakları sağlanmaktadır. Kaynaklar ayrıca genç öğrencilere ilham vermek ve onları etkilemek için etkinlikler, yaz kampları ve müzeler gibi resmi olmayan ortamlarda da kullanılmaktadır.

Proje aynı zamanda, özellikle yoksul topluluklardan çocuklara astronomi getirilmesi konusunda, dünyadaki eğitimcileri destekliyor ve eğitiyor. Son 10 yılda, Universe Awareness, küresel bir eğitimci topluluğunu teşvik etmek için dünya çapında 63 ülkede uluslararası bir program ağı haline geldi. Destek şahsen ve çevrimiçi materyallerle sağlanmaktadır. Öğretmen eğitimi oturumları, genellikle yerel uzmanlarla çalışan farklı ülkeler ve bölgeler için özel olarak hazırlanmıştır.

Universe Awareness, yerel olarak eğitim girişimlerini yönlendiren ve aynı şeyi yapmalarını destekleyen uluslararası bir eğitimci, gökbilimci ve çevirmen topluluğunu teşvik eder. Eğitimcilerin yaklaşımla ilgili deneyimlerini paylaşmak ve başkalarına en iyi uygulama örnekleriyle ilham vermek için bir araya gelebilecekleri düzenli uluslararası atölye çalışmaları da vardır.

Bilime ilgi duymasının yanı sıra,Universe Awareness, dünyadaki çocuklarda küresel vatandaşlık, akrabalık ve kabullenme duygusu oluşturmak için astronomi perspektifini kullanmayı amaçlamaktadır. Bunun büyük bir kısmı, çocuklara kırılgan çevreye saygı duymayı ve onları korumayı öğretmeyi içerir.

Kozmos hakkında bilgi edinmeyi, kolektif kimliğin dünya görüşünü geliştirir. Çocukları; gezegeni, dünyayı jeopolitik sınırları olmadan ve kısıtlamadan uzaydan gösteren Earth Ball ile tanıştırıyorlar. Bunu kullanarak öğretmenler, çocukların gezegen hakkında ilk öğrendikleri şeylerin siyasi bölünmeler ve ulusal sınırlar değil, gündüz ve gece, mevsimler, biyoloji ve coğrafya olmasını sağlıyorlar.

Universe Awareness, 2011 yılında Eğitimde Çevrimiçi Kaynaklar Bilim Ödülü (SPORE) ödülü ile Science Magazine tarafından eğitsel değeri ile tanınmıştır. Earth Ball, 2015 yılında Scientix tarafından En İyi Eğitim Kaynak Ödülü’ne layık görüldü. 8 yaş ve üstü çocuklara yönelik astronomi haber servisi, 2016 yılında Amerikan Kütüphane Derneği tarafından Çocuklara Yönelik Büyük Web Sitelerinden biri seçildi.

Özet- Bilim sevgisine ilham vermek ve evrendeki yerimizi daha iyi anlamak ile birlikte hoşgörü ve empati kurmak için astronomiyi kullanan uluslararası bir proje.

Uygun Yaş Grubu: 4-10 yaş

Uygulama için ipuçları: Universe Awareness, yalnızca bir öğretmen tarafından, dünyanın herhangi bir yerinde bulunabilen düşük maliyetli kaynaklar kullanarak uygulanabilir.

HundrED Kriterleri:
1-Yenilikçilik
Universe Awareness, bilim ve empatinin eşsiz bir kombinasyonunu sunar. Empatik olmanın ve çevremizi korumanın önemini vurgularken, eleştirel düşünceye açılan heyecan verici bir kapıdır.

2-Etki
Universe Awareness, çeşitli öğrenme alanlarını kapsayan proje hedefleri geliştirmiştir: motivasyon, bilimsel beceriler, bilgi ve kültürlerarası tutumlar. Universe Awareness programları, tüm bu alanları aktif öğrenme yoluyla değerlendirmek ve geliştirmek için tasarlanmıştır.3-Ölçeklenebilirlik
Bugüne kadar, proje yarım milyondan fazla çocuğa hizmet verdi ve 10.000 öğretmen, öğretmen eğitimine katıldı. Dünyada şu anda 63 ulusal program var ve fikirler herhangi bir okulda, herhangi bir yerde, herhangi biri tarafından uygulanabilir.