GlobalLab – Rusya

GlobalLab merakın hüküm sürdüğü işbirlikçi araştırmacı öğrenmeye adanmış bir eğitim platformu. GlobalLab, proje tabanlı öğrenmenin öncülüğünü üstlenir ve sınıftan tüm dünyaya veri toplama kapsamını genişletir.


“GlobalLab’ı, problem çözme, yaratıcılık, eleştirel düşünme ve işbirliği becerilerini geliştirmek için kalabalık kaynak kullanımı kullanan yeni bir tür eğitim aracı olarak inşa ettik”

Tatsiana Krupa, GlobalLab Başkanı

Proje tabanlı öğrenme dünya çapında okullarda giderek daha popüler hale gelmekte, ancak öğrenme için uygun bağlamlar bulmak veya projeleri uygulamak ve yönetmek her zaman kolay değildir. Bu tür projelerden çizilen öğrenme genellikle ders kitaplarından öğrenmeden daha otantik ve anlamlı olsa da, bağlam hala sınıfla veya okulla sınırlıdır. Öğrenciler yalnızca yakın çevrelerinden veri ve bilgi alabilirler ve dünyanın başka yerlerinde farklı cevapların bulunup bulunmayacağını bilemezler.

GlobalLab, proje tabanlı öğrenmenin öncülüğünü üstlenir ve sınıftan tüm dünyaya veri toplama kapsamını genişletir. Son üç yılda, GlobalLab; edebiyat, bilim ve psikoloji gibi çeşitli konularda ve bu konularda oluşan projelerden bir platform oluşturdu. Dünyanın her yerinden öğrenciler bu alanda katkıda bulunabilir ve kendi çalışmalarında toplanan verileri kullanabilir.

Hem öğretmenler hem de öğrenciler projeler için önerilerde bulunabilirler. Gruplar daha sonra proje üzerinde çalışmak için işbirliği yapabilir ve bir konu, konu veya sorun hakkında gerçekten küresel bir bakış açısı kazanabilir. Basit bir fen deneyinde toprakların PH seviyesini ölçmek için bir örnek görülebilir. Sadece kendi okul alanlarından bilgi toplamak yerine, dünyanın her yerinden gelen öğrenciler, kendi bulgularını tıpkı öğrenmeleri için özgünlük yaratan gerçek bilim insanlarının yaptığı gibi yüklerler.

Daha sonra herkes bu bilgilere erişebilir ve standart bir okul bilimi deneyine derinlik ve özgünlük katan daha fazla veri analizi için kullanabilir. Bilgiler uygun şekilde metin, video veya elektronik tablo şeklinde sunulabilir. Heyecan verici bir şekilde, her projenin bir haritası vardır, böylece öğrenciler projeye hangi ülkelerin dahil olduğunu görebilirler.

Öğrenciler platforma erişebilir ve ücretsiz bir proje önerebilirler. Okullar daha fazla proje yüklemek ve öğretmenlerin çevrilmiş veya harmanlanmış öğrenmeyi kolaylaştırmak için özel proje yükleyebilmeleri için ödeme yapabilir. Öğrenciler ayrıca diğer kullanıcılar tarafından projelere dönüştürülebilen fikirler önerebilirler.

Hedef Kitle: 6-11 Yaş Grubu

HundrED Kriterleri

Yenilikçilik

GlobalLab, proje tabanlı öğrenmenin öncülüğünü üstlenir ve sınıftan tüm dünyaya veri toplama kapsamını genişletir.

Etki

Öğretmenlerden alınan anekdotsal geribildirim, GlobalLab’a, öğrencilerin motivasyonunu ve öğrenme sevgisini arttırdığına işaret eder.

Ölçeklenebilirlik

Web sitesi Rusça, İngilizce ve İspanyolca dillerinde çalışır, ancak kullanıcılar 30’dan fazla dilde projeler yükleyebilir. Bugüne kadar 60’tan fazla ülkeden 145.000 öğrenci projelere katkıda bulunmuştur.