Kahoot! – Norveç

Misyonumuz, her bir çocuğun öğrenmenin harika ve eğlenceli olduğunu hissetmeleri için öğrenme materyallerinin ilgi çekici olması ve heyecanlandırması.”

Erik Harrell, Eski-CEO, Kahoot!

Eğitim değişiyor. Sınıfın önünde ders vermek yerine, öğretmenler öğrencileri kendi öğrenmelerine aktif olarak katılmalarına ve şekillendirmelerine yardımcı olan, destekleyici olarak hareket ederler. Bununla birlikte, birçok sınıfta öğrenciler aktif değildir ve heyecanlanmazlar, bu da öğrenimin etkili gerçekleşmesini zorlaştırır. Her ne sebeple olursa olsun, sınıf öğrenimi ile meşgul olmayan öğrenciler, akranlarının gerisinde kalma riski altında olabilirler.


Kahoot! Öğrencileri öğrenme materyalleriyle sosyal bir şekilde meşgul etmek için tasarlanmış yenilikçi bir araçtır. Öğretmenler birkaç dakika içinde eğlenceli bir öğrenme oyunu yaratabilir ve ardından etkileşimli bir beyaz tahta üzerinde tüm sınıfa yayınlayabilir. Ayrıca, dünyanın dört bir yanından diğer kullanıcılar tarafından paylaşılan çevrimiçi platform aracılığıyla yapılan çeşitli oyunlardan (veya kahootlardan) seçim yapma seçeneğinin yanı sıra, çeşitli konularda ücretsiz, hazır, müfredatla uyumlu oyunlar koleksiyonundan seçme seçeneği de var.

Sorular sınıfın önündeki büyük ekranda belirir ve her öğrencinin çoktan seçmeli bir cevap seçerek, takım halinde veya bireysel olarak oyuna katılabilecekleri bir cihaza sahiptir. Bu eğlenceli, sosyal ortamda, öğretmen bir oyun programı sunucusu olur ve öğrenciler aktif katılımcılardır.

Çevrimiçi oyunlardan ilham alan bu etkileşimli yaklaşım, tüm çocukların öğrenim materyalleri ile ilgilenmelerini sağlar ve işbirliğini ve grup tartışmalarını ve ayrıca rekabet heyecanını teşvik eder. Öğretmenler, etkileşimi daha da arttırmak için oyunlara videolar, görüntüler ve şemalar ekleyebilir. Öğrenciler kendi öğrenme oyunlarını bile yaratabilirler; bu da anlayışlarını ve amaç duygularını derinleştirmeye yardımcı olur.

Kahoot! tüm konu alanlarını kapsayacak şekilde kullanılabilir ve öğrencilerin 180’den fazla ülkedeki diğer oyuncularla etkileşime girmelerini sağlar. Öğrencilerin, aileleriyle oynamaktan keyif alabilecekleri veya sınava hazırlık aşamasında öğrenmeyi pekiştirmek için kullanabilecekleri Kahoot mobil uygulaması aracılığıyla, sınıfın ötesinde, öğrenmeyi eve taşımak için benzersiz bir fırsat sunar. Öğretmenler okulda öğrencilerle kahootlar oynayabilir ve bunları mobil uygulama aracılığıyla kolayca ev ödevleri olarak atayabilir. Oyun sonuçları öğretmen tarafından indirilebilir ve hızlı ve kolay bir değerlendirme aracı olarak kullanılabilir, bu da her eğitimcinin öğrencilerinin öğrenmelerini etkili bir şekilde bireyselleştirmelerini sağlar.

Kahoot! ABD’deki öğretmenlerin yarıdan fazlası tarafından kullanılmaktadır. Küresel olarak bir milyardan fazla insan 2013 yılında piyasaya sürüldüğünden beri Kahoot!’u oynadı.

Özet- Eğitimcilerin dakikalar içinde eğlenceli öğrenme oyunları oluşturmalarını sağlayan oyun tabanlı bir öğrenme platformu. Öğrenciler okulda veya evde oyunlara katılırlar ve kendi oyunlarını bile oluşturabilirler. Kahoot’un misyonu, yaş, içerik ve bağlamdan bağımsız olarak her öğrencinin en derin potansiyelini, öğrenmeyi eğlenceli, büyülü ve oyunlarla meşgul ederek açığa çıkarmaktır.

Uygun Yaş Grubu: 1-18 yaş

Uygulama için ipuçları: Kahoot’u sınıfa getirmek için bir veya daha fazla eğitimciye ihtiyaç var. Sınıfta soruları görüntülemek için bir projektör veya etkileşimli beyaz tahta gereklidir ve her öğrencinin katılmak için kendi cihazına ihtiyacı vardır. Yeterli cihaz yoksa, öğrenciler oynamak için gruplar halinde takım kurabilirler. Kahoot! İnternet bağlantısı olan herhangi bir mobil cihaz, masaüstü veya dizüstü bilgisayar kullanılarak oynatılabilir. Kahoot! okullar için ücretsizdir.

HundrED Kriterleri:

1-Yenilikçilik

Kahoot! enerjik bir ortam yaratan eğlenceli, girişken, etkileşimli bir öğrenme aracıdır. Kahoot! öğretmenlerin deneyimlerini paylaşabilecekleri, destek sağlayabilecekleri ve tavsiye alabilecekleri çevrimiçi bir topluluk aracılığıyla, dünyanın dört bir yanından 5 milyon öğretmen topluluğunun işbirliği içinde çalışmasını sağlamıştır.

2-Etki

5 milyon öğretmen sınıflarında Kahoot’u kullanmayı seçiyor!. Şu anda 50 milyon aktif Kahoot kullanıcısı var, dünyada ABD’deki K-12 öğrencilerinin% 40’ından fazlası platformu düzenli olarak kullanıyor. 15 milyon kamu kahoot kütüphanesinden olanlar dahil, platformda bugüne kadar 110 milyon kahoot oynandı.

3-Ölçeklenebilirlik

Kahoot! 180’den fazla ülkede kullanılmaktadır. Kullanıcı arayüzü şu anda İngilizce olsa da, dünyanın her yerinden İngilizce anlayabilen bir öğretmen öğrencileri için kendi dillerinde içerik oluşturabilir. Kahoot! ek bir dilde bir kullanıcı arayüzü yaratma ihtimalini düşünüyor.