Mavi Okul Uzmanları -ABD

Mavi Okul, New York’ta bulunan 2-14 yaşları arasındaki bağımsız bir okuldur. Yaratıcı ustalık yanında akademik ustalık, benlik ve sosyal zeka, okulun öğretme ve öğrenmeye dengeli yaklaşımı için aynı derecede önemlidir. Anaokulundan beşinci sınıfa kadar uzanan ilköğretim programı boyunca öğrenciler, yıllarını zengin proje çalışmalarına yatırılarak geçiriyorlar.

Her sınıf, Sınıf Öğretmeni tarafından İlköğretim Program Bölüm Müdürü ile birlikte belirlenen bir yıl süren bir proje üstlenir. Proje, öğrencilerin müzik, hareket, drama, stüdyo sanatı, fen, matematik ve STEAM (Bilim Teknoloji Mühendisliği Sanat Matematik – kendi faktörüne sahip bir uzmanlık alanı) alanlarındaki uzmanlarla çalışmaları aracılığıyla desteklenir ve genişletilir.

Uzmanlar, meraklılık, şaşkınlık ve anlayış için fırsatların yanı sıra, öğrencilerin entegre deneyimler edinmelerini sağlamak için öğretmenlerle birlikte planlarlar.

K-8’inci sınıfını destekleyen okulun öğrenme ekibinin parçası olarak bir çocuk gelişimi uzmanı da çalışıyor. Ekstra desteğe ihtiyaç duyan öğrencileri izlemenin yanı sıra sınıf dinamiklerini de gözlemlerler. Uzman bu gözlemleri öğretmenlere iletir ve öğretimi veya materyalleri belirli çocukluk gelişimi aşamalarına uyarlamak için öğretim ekibiyle birlikte çalışır. Çocuk gelişimi uzmanı ayrıca, erken müdahale veya ek destek gerekebileceği ebeveynler ve bakıcılar ile irtibat halinde olan öğretmenlerle birlikte çalışır. Bir danışmanlık okulu psikoloğu aynı zamanda öğrencileri ve ailelerini desteklemek için çalışır.

Diğer uzmanlar şunlardır: 2-4 yaş arası çocukların öğrenmesini desteklemek için özel bir malzeme uzmanına sahip olan okul öncesi personel ekibi. Materyal uzmanı, çocukların ilgi alanlarını ve sorularını ve bu ilgi alanını ilerletmek, merakı teşvik etmek ve yaratıcılığı, öğrenmeyi desteklemek için hangi materyallere ihtiyaç duymaları gerektiğini düşünür. Materyal uzmanı ayrıca çocukların hangi materyallere maruz kaldığını ve bunların gelişim aşamalarına göre motor becerileri ve diğer becerileri geliştirmek için nasıl kullanılabileceğini de dikkate alır.

Özet- Sorgulamaya dayalı bir yaklaşımı olan, yaratıcılığı teşvik eden ve öğrenmeye tutkuyla ilham veren bir okul. Mavi Okul, öğrencilerin potansiyelini en üst düzeye çıkarmak için uzmanlarla çalışır.

Uygun Yaş Grubu: 2-14 yaş

Uygulama için ipuçları: Blue School, genel uzmanlıklardan ziyade kendi alanında uzman öğretmenlerle çalışıyor. Bu yenilik, uzun vadeli bir uygulama planı gerektirir. Bir açıklama olarak, bu okul New York’ta 43.000 $ öğrenim ücreti olan bağımsız bir okul. Kısmi ve tam burslar var ve öğrencilerin üçte biri maddi yardım alıyor. Bununla birlikte, kavram fonlarla sınırlı değildir ve herhangi bir okulda uygulanabilir.

HundrED Kriterleri:

Yenilikçilik

Tüm model, yaratıcı düşünme ve akademik öğrenme konusunda dengeli bir deneyime sahip olma üzerine kuruludur. Ancak her iki unsur da bu tür genişletilmiş proje çalışmalarının, burada çok özel bir şekilde yaşamalarını sağlamaktan daha önemli değildir.