Mesafe Tanımayan Çocuklar – Avustralya

Mesafe Tanımayan Çocuklar Programı, çocukları maceraya vurgu yaparak okula gitmeye teşvik etmek için sınıf tabanlı bir program benimseyen basit bir programdır.

Mesafe Tanımayan Çocuklar Nedir?

Çocuklarımızın psikolojik olarak iyi oluşları ve dayanıklılıkları temel olarak önemlidir, çünkü üzerlerindeki kısıtlamaları kaldırır ve onlara biraz bağımsızlık kazandırırız.Mesafe Tanımayan Çocuklar, ebeveynlerin çocuklarına okula gitmeleri için artan lisanslar vermelerini sağlar.

David Engwicht, Director

Bir grup çocuk, okula toplu taşıma ya da özel ulaşım araçlarına ortaklaşa giderek egzersiz yapmaktadırlar. Hem ebeveynlerin hem de okula yürüme yolundaki çocuklarının etrafındaki kaygılarını azaltmak ve aynı zamanda eğlenceli yollarla yürüyüş alışkanlığını teşvik etmenin bir yolunu düşünen yaratıcı bir çözüme ihtiyacı hedeflemektedir.

Mesafe Tanımayan Çocuklar, çocukların okula olabildiğince yürüyebilmelerini sağlayan sınıf tabanlı bir programdır. Her okula gittiklerinde puan kazanırlar ve sınıf olarak önceden belirlenmiş bir puan seviyesine ulaştıklarında, ekstra oyun zamanı ya da doğa rezervine planlı bir yürüyüş gibi bir ödül alırlar (her zaman hiçbir şeye mal olmaz ve aktiviteyi teşvik ederler).

Programın basitliği, uygulamayı son derece kolay hale getiren şeydir. Kullanım kılavuzu bir sayfa uzunluğundadır ve program kurulduktan sonra, öğretmen programın başlaığı gün kaç öğrencinin okula yürüdüğünü ve öğrencilerin bu görevi üstlenebildiklerini sayarken çalıştırılması ve yönetilmesi günde yaklaşık bir dakika sürer.

Öğrenciler ayrıca ebeveynleri ile müzakere etmek için lisanslı bir broşür de alırlar. Açık bir lisans (hemen kendiniz yürüyebilirsiniz) ve bir öğrenme lisansı (ailenizle aranızda görüşme) vardır. Mesafe Tanımayan Çocuklar, çocuk ve ebeveyn arasındaki konuşmayı kolaylaştırarak okula yürümenin yararlarının risklerin dışında olduğunu anlayabildiklerini göstermektedir.

Çocuk için psikolojik faydalar dikkate değerdir. Bu pilot araştırma, okuldan önce egzersize girerek daha meşgul olduklarını ve davranışlarını geliştirdiklerini göstermektedir. Ayrıca, okula giderken maceralarının günlüğe kaydedilmesi yoluyla,  onlara bu dünyaya girerken bağımsız deneyimlere dayanan öğrenme için yeni uyaranlar sağlamıştır.

Mesafe Tanımayan Çocuklar, çocuğun hareketliliğini arttırmaya yardımcı olur ve ebeveynlere çocuklarına ekstra sorumluluk vermeleri için büyük bir adım olan risk alma kapasitelerini anlamalarını ve geliştirmelerini öğretir.

HundrED Kriterleri:

Yenilikçilik:

Mesafe Tanımayan Çocuklar basit ve düşük maliyetlidir. Her çocuğun katılmasını ve daha sağlıklı yaşamlara doğru küçük adımlar atmasını sağlar.

Etki:

Dersten önce egzersiz yapan çocuklar genellikle derslere daha çok konsantre olabilirler. ‘Serbest mesafe’ olmak, kendine güven, esneklik gibi yaşam boyu başka yararlara sahip olabilir ve riskin nasıl yönetileceğine ilişkin becerilerin geliştirilmesini teşvik eder.

Ölçeklenebilirlik:

Mesafe Tanımayan Çocuklar, öğretmen, veli veya baş öğretmen olarak herkes tarafından başlatılabilen düşük maliyetli bir programdır. Program çalışmaya başladığında, aslında kendi kendine çalışır.