Orman Okulları – Yeni Zelanda

“Orman benim hayatım. Benim için, yaptığım şey sadece ormandaki problemleri çözmektir. Problem çözmeyi seviyorum. Her zaman dışarıdasın, bacaklarını hareket ettirmen gerekiyor. Bunu okumak için oturmak yerine, gerçekten yapıyorsunuz. ” 

Luke, Yaş:7

Orman Okulu, her çocuğun eşit, benzersiz ve değerli olduğu ve doğal ortamda kendi kendilerine araştırıp keşfedebilecekleri anlayışı üzerine çalışmaktadır. İskandinavya’da, çoğunlukla anaokullarında görülen Forest School yaklaşımı, çeşitli yaş grupları ve ortamlarla dünya çapında popülerlik kazanmıştır.

Longworth Ormanı, Yeni Zelanda, çocuklara risk ve zorluk yaşamaları, problem çözme ve girişimleri konusunda tümüyle kendi hızlarında güvenli ve yarı yapılandırılmış fırsatlar sağlamayı amaçlamaktadır. Çocuklara kendi öğrenmelerini başlatma ve sürdürme, anlamlı seçimler yapma ve ilgi alanlarını keşfetme ve geliştirme gücü veren çocuk odaklı bir yaklaşımdır. Düzenli dış mekan oyunları sayesinde çocuklar, kendileri ve başkaları ile olumlu ilişkiler geliştirmenin yanı sıra doğa ile bir bağ kurmayı ve doğal dünyadaki yerlerini anlamayı öğrenirler.


Longworth Ormanı başlangıçta 5 yaşındaki çocukların erken çocukluk döneminden resmi bir okul ortamına geçeceği dönem ortasına bir fırsat olarak kuruldu. Erken okuryazarlık ve aritmetik becerileri, öz-yönelimli öğrenmenin yanı sıra bütünsel bir şekilde öğretildi. Longworth Ormanı’nın felsefesi, çocukların en iyi hareket ederken ve anlamlı aktivitelerle meşgul oldukları zaman öğrendikleri düşüncesine dayanır. Ormanda harcanan her gün, ağaca tırmanmak, barakalar ve barajlar gibi doğal çevrenin bolca keşfedilmesi ile geçer. Çocuklar, yaratıcı dramatik oyunlarında doğal kaynakları kullanırlar. Gerçek araçların kullanımı mevcuttur ve öğrenmenin bir kısmı uygun risklerin nasıl üstesinden geleceğini öğrenmektir. Yetişkin, güvenliği sağlayan kolaylaştırıcı olarak hareket eder,

Gün boyunca, her çocuk bireysel olarak yetişkinle birlikte okuma yapar. Sabah çayında, oyunda, bir mola sırasında, bir tür yazı oluşur. Bu kendi kendine yönlendirilen yazı birçok farklı biçimlerde olabilir. Orman için işaret inşa etmek, mektup yazmak, içerik listelerini oluşturmak, en sevilen okuma yazma aktiviteleridir. Öğle yemeğinde, sayısal beceriler odak noktası haline gelir. Çocuklar birlikte yemek yerken, toplanırken sayısız oyun yer alır. Diğer tüm matematik – geometri, ölçüm, istatistikler oyun sırasında çocuklar bile farkında olmadan geliştirilir. Ön planlama yoktur, yetişkinin çocukların merakına dayanarak bilgi vermesi ve tartışmayı tetiklemesi için pek çok fırsat vardır ve doğal çevre, spontan bilimi, teknoloji ve sosyal bilimlerin oluşması için sonsuz fırsatlar sağlar.


Yararlı olması için, Orman Okulu düzenli aralıklarla ve aynı yerde yapılmalıdır. Longworth Ormanı çocukları, öğrenme sevgisine sahip, kendi kendine yeterli, esnek ve meraklı öğrencileri olmalarını teşvik ederek örgün eğitime hazırlar. Longworth Ormanı’nda başlayan 5 yaşındaki çocukların çoğu evde eğitim görmeye başladı.

Longworth Ormanı ayrıca yerel şehir okullarından ziyarete açıktır. Doğal bir ortamda özgürce oynayabilmek, davranışsal sorunlar yaşayan ya da özel ihtiyaçları olan çocuklar için kendilerini ifade etme özgürlüğüne sahip olmaları ve öğrenmelerini kendilerine uygun şekilde yönlendirmeleri için özellikle yararlı olabilir. Doğal çevrenin DEHB veya otizmli öğrenciler için de sakinleştirici bir etkisi olabilir.

Longworth Eğitimi, yerel okullara sınıf kapılarını açmaya ve dışarıda oynama için fırsatlar yaratmaya teşvik eder. Birçok öğretmen okullarında açık hava oyun alanlarını geliştirmek ve fikirler edinmek amacıyla Longworth Ormanı’nı ziyaret eder. Longworth Eğitimi, Yeni Zelanda’da Oyun Odaklı Öğrenme konusunda danışmanlık ve uzman desteği sunar.

Özet- Orman Okulu, tüm öğrencilere, bütünsel gelişim için düzenli, ormanlık bir tarza sahip doğal ortamda deneyimler edinme yoluyla bütüncül gelişim için fırsatlar sunan çocuk merkezli bir süreçtir.

Uygun Yaş Grubu: Hepsi

Uygulama için ipuçları: Yüksek yetişkin çocuk oranlarına ihtiyaç vardır ve Longworth Ormanı’nda oran 1: 6’dır. Burada seanslar haftada 3 defa yapılır, fakat haftada 5 güne kadar uygulanabilirler. Dış Mekan İlkyardım nitelikleri bir zorunluluktur ve gıda güvenliği de yararlı olabilir. Gerektiğinde dış mekan alet ve ekipmanlarının yanı sıra orman veya ormanlık bir doğal alana erişim sağlanır.

HundrED Kriterleri:

1-Yenilikçilik

Orman Okulları, çocukları keşif, merak ve oyunun en önemli olduğu doğal bir ortama sokarak, düzenlenmiş eğitim sistemlerine yöneltir.

2-Etki

Çevrenin etkisi ve orman okulu yaklaşımı, kilit yeterlilikler için etkili olabilir ve esnekliği, düşünme becerilerini, problem çözmeyi ve diğer çocuklarla ilişkileri geliştirebilir. Longworth Ormanı’ndaki çocuklar, ekolojik sürdürülebilirlik konusunda derin bir anlayışa sahiptir çünkü her gün doğal çevreye dalmaktadır. Çocukların sağlık dahil olmak üzere doğal ortamlarındaki deneyimlerinin, fiziksel aktivitelerinin artırılmasındaki faydaların kanıtlarını gösteren çok sayıda araştırma makaleleri ve incelemeler vardır; Refah yoluyla sosyal ve kişisel niteliklerin arttırılması ve eğitimsel kazanımlar yoluyla esnekliğin “karakterleri” geliştirmesi ve başarılı öğrenmenin öncüsü olarak güven bu kanıtlardan bazılarıdır.

3-Ölçeklenebilirlik

Şimdi küresel bir hareket olan Orman Okulu kavramı, İskandinavya’da ortaya çıkmıştır.. Longworth Ormanı, Yeni Zelanda’da türünün tek örneğidir. Odaklanma, genellikle genç öğrencilere yönelik olmasına rağmen, oyun yoluyla öğrenmede dış ortamın kullanılmasına ilgi artmaktadır. Longworth Ormanı gibi daha doğal ortamlar, her yaştan çocuklar için oyun yoluyla öğrenmeyi teşvik etmeye yardımcı olacaktır.