Reading Grandmas and Grandpas – Finlandiya

Okuma, en temel yaşam becerilerinden biridir. Okuma yeterliliği, özünde anlama ve teknik okuma becerileriyle birlikte bir dizi farklı yönü de kapsar.

Birçok ülke, çocukların kapsamlı okuma becerilerinde bir düşüşe tanık olmuştur. Bu okul içinde ve dışında ele alınmalıdır. Zayıf okuma becerileri, çocuğun okul başarısını ve eğitim tercihlerini olumsuz yönde etkiler, kariyer seçeneklerini sınırlayabilir veya çalışma hayatının dışında bırakılmasına neden olabilir. 

Küreselleşme ve uluslararası mobilizasyon, göçmen kökenli öğrenci sayısını arttırdı. Bu öğrenciler için, dilin öğrenilmesi okul çalışmalarında, okula dahil olma ve topluma entegrasyon anlamında önemli bir rol oynayabilir.

Eğitimli Reading Grandmas and Grandpas, öğretmenlere ve öğrencilerin okuma becerilerini geliştirmelerine, çocuklarla okumak için bir dersin yarısınca okulları ziyaret etmelerine yardımcı olmaktan memnuniyet duyarlar. Bu oturumlar sırasında çocuklar ve yaşlılar hem kurgu hem de kurmaca olmayan çeşitli kitapları okuyup tartışırlar.

Oturumlar, en çok mücadele eden ve ek desteğe ihtiyaç duyanlar için tasarlanmıştır. Reading Grandmas and Grandpas, akıcı okuma ve yeni kelimeler öğrenmeye ilişkin araştırmalar okuma teknikleri konusunda oldukça eğitimlidir. Bu oturumlar sırasında Reading Grandmas and Grandpas, çocuğa bütün dikkatlerini verir, cesaret verir ve hatta belki de okumaya hayat boyu süren bir ilgi uyandırırlar.

Bu yenilik Finlandiya’daki 60’ın üzerinde okul tarafından benimsenmiştir.

“Büyükannemden çok şey öğrendim. Neyin güzel koku, neyin kötü koku anlamına geldiğini – bir sürü yeni kelime öğrendim. ”

10 yaşında bir öğrenci

Özet- Reading Grandmas and Grandpas, okumakta zorluk çeken öğrencilere yardım etmek için okulları ziyaret eder. Okuma oturumu sırasında, öğrenci olumlu bir pekiştireç kazanır ve eğitimli bir Reading Grandmas and Grandpas sayesinde dikkatleri bölünmez.

Uygun Yaş Grubu: 8-12 yaş

Uygulama için ipuçları: Seans okumaları, gönüllü bulunması ve yetiştirilmesi için hizmet alanı

HundrED Kriterleri:
1-Yenilikçilik
Reading Grandmas and Grandpas yaşlıları pedagojik açıdan anlamlı bir şekilde okula getirir.

2-Etki
Eğitimli gönüllüler, öğrencilerin öğrenmeye duydukları güveni ve motivasyonlarını arttırır.

3-Ölçeklenebilirlik
Okul, sağlanan materyallerle gönüllüleri eğittiği için yenilik her yerde uygulanabilir.