Segni Mossi – İtalya

Hem öğrenenler hem de öğretmenler için atölye çalışmalarında sanatı ve hareketi bir araya getiren yaratıcı bir eğitim yöntemi.

Segni Mossi Nedir?
“Bitmiş ürünlerle ilgilenmiyoruz. Biz esas olarak deneyimi yaşamak istiyoruz. ”

Alessandro Lumare, Segni Mossi’nin kurucu ortağı

Yaratıcı sanatlar, her yaştan insan için önemli bir çıkış noktasıdır, ancak çoğu, dans etmek veya sanat yapmak için yeterince iyi olmadıklarından korkabilir.

Segni Mossi, sanatı eğitime kazandırmanın ilginç yollarını bulmayı amaçlıyor. Her türlü öğreniciyi meşgul etmeye, endişe duymadan ifade özgürlüğünü teşvik etmeye ve yaratıcılık ve merak gibi değerli becerileri öğretmek için çalışırlar. 

İtalya’da Alessandro (illüstratör) ve Simona (dansçı) tarafından yaratılan Segni Mossi, hareketi grafik sanatı ile harmanlayan atölye çalışmaları ve eğitim kursları sunuyor. Temel odak nokta, Roma’da sanat yoluyla sosyal katılımın teşvik edilmesi için çalışan bir organizasyon olan Mus-e ile birlikte kamu ilköğretim okullarındaki atölye çalışmalarıdır. Segni Mossi, haftalık hareket ve sanat atölyelerinde çeşitli okulları destekliyor. 

Atölyelerin amacı, dans ve çizim arasındaki ortak zemini araştırmaktır. Her yaştan öğrenciler, rekabetçi olmayan bir ortamda duyusal bir yaklaşım kullanarak bu iki dilin nasıl bir araya geldiğini deneyimleyebilirler. Çalıştaylar, katılımcıları yaratıcılığı engelleyen korkuların üstesinden gelmeleri için destekleyerek işbirliğini ve yeniliği teşvik eden bir ortam yaratmaya odaklanır.

Segni Mossi, aynı zamanda sanatsal eğitime yaklaşımlarını sürdürmek için tüm dünyadaki öğretmenler ve yetişkinler için eğitim kursları düzenliyor. Bu kurslar, eğitimcilerin okullarda uygulayabilecekleri pratik önerileri araştırıyor. Eğitimciler bu fikirleri öğrenicilere geri götürdüklerinde odak, öğretmek yerine sanat araştırmak ve sanat yaratmak için gençlerle çalışmaktır.

Öğretmenlerden alınan geri bildirim, bu yaratıcı eğitim tarzının, özellikle sınıfta daha fazla zorluk çekebilecek olan öğrencilerini farklı bir ışık altında görmelerini sağlamasıdır. Birçok öğrenci bu şekilde öğrenmekten gerçekten hoşlanıyor gibi görünmekte ve dans ile çizim yoluyla kendilerini daha özgürce ifade edebilmektedir.

Uygulama için ipuçları

Segni Mossi, hem öğrenciler hem de öğretmenler için atölye çalışmaları düzenlemek üzere okullarla birlikte çalışır. Hareket ve sanat konusunda tutkulu olan her eğitimci de kendi etkinliklerini düzenleyebilir. Gereken tek şey bir alan, birkaç materyal (bunlar oturuma bağlı olarak değişir) ve istekli katılımcılar.

Hedef Kitle: Herkes

HundrED Kriterleri

Yenilikçilik

Segni Mossi, sanat söz konusu olduğunda sınırlara inanmıyor. Öğrencilerin oturarak boyamak zorunda kalmaları yerine, tüm bedenleriyle, bakmadan, sesleriyle havada çizim yapabilirler. Sınır yok!

Etki

Hem öğrenciler hem de öğretmenler deneyler yaparak, risk alarak ve keşifler yaparak yaratıcılık ve özgüven geliştirir. Tüm katılımcılar arasında motivasyon, iletişim ve merak beslenir.

Ölçeklenebilirlik

Segni Mossi, 14 farklı ülkede 60’ın üzerinde eğitim kursu düzenledi. Birçok farklı kuruluşla işbirliği ve bunun gibi yaratıcı programların dünyanın başka yerlerinde kurulabilmesi için çok fazla potansiyel var.