Gülümseyen Zihinler – Avusturalya

Smiling Mind nedir?

“Amacımız, 2020 yılına kadar Farkındalığı (Mindfulness) Avustralya’nın Ulusal Müfredatında görmek. Gençlerin sağlıklı bir zihin inşa etmek için belli becerileri öğrenmeleri gerektiğine ve hayatın zorluklarını aşma becerilerine sahip olmaları gerektiğine inanıyoruz.”
Dr. Addie Wootten, CEO, Smiling Mind (Gülümseyen Zihin)

Yüksek gelirli ülkelerdeki gençlerin yaklaşık% 25’inin teşhis edilebilir bir zihinsel sağlık problemi vardır. Yoğun, genellikle yüksek oranda programlanmış kültürümüzde, çocuklar aşırı uyarılabilir, baskı altında bırakılabilir ve medyaya ve teknolojiye aşırı maruz kalabilirler. Öğrencilere bedenlerini sağlıklı tutmaları öğretilirken, onlara proaktif olarak zihinlerine nasıl bakacaklarını öğretmek de önemlidir. Ancak okullar bu alanda kaynak ve finansmandan yoksun olabilmekte, müdahaleler genellikle öğrenme çıktılarını doğrudan etkileyen koşullarla sınırlı kalmaktadır. Bu destek çoğu zaman bölümlere ayrılmıştır, bu yüzden iyi oluş için bütün bir okul yaklaşımı benimsemek yerine psikologlar ve okulların manevi danışmanlık personeli birincil sorumluluğa sahiptir. Bu, akıl sağlığı problemlerinin önlenmesi için fırsatların kaçırılmasının yanı sıra sağlıklı yaşamın tesis edilmesi için de fırsatların kaçırıldığı anlamına gelebilir.

Smiling Mind (Gülümseyen Zihin), farkındalık (mindfulness) meditasyonu felsefesini ve tekniğini basit bir şekilde ve mümkün olduğunca çok insana ulaştırmak amacıyla 2012 yılında Avustralya’da geliştirilmiştir. Öğretmenler, psikologlar ve sağlık profesyonelleri ile geliştirilen Smiling Mind (Gülümseyen Zihin) Eğitim Programı, çocuklar, öğretmenler ve ebeveynler için basit meditasyon modülüdür. Günlük yaşamın stres ve zorluklarıyla başa çıkabilen daha mutlu, daha sağlıklı ve daha şefkatli çocuklar ve yetişkinler oluşturmayı amaçlayan uygulama, okullara ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Bir mobil veya web uygulaması olarak kullanılabilen uygulama, Farkındalık (Mindfulness) programları ve kolay erişilebilir kaynaklar içermektedir. Program kuralcı değildir, esnektir. Öğretmenlerin Farkındalığı (Mindfulness) sınıfa ne zaman ve nasıl getireceklerine karar vermek için sezgilerini kullanmalarına izin verir. Eğitimcilere programı sınıfta veya okulda başarıyla uygulamak için, Farkındalığı, araştırma ve diğer kaynakları açıklamak için görsel sunumlar temin edilir. Okullar, Farkındalığı günlük bir uygulama haline getirmek için meditasyona girişten, uyarlanmış pratik alıştırmaların alet çantası geliştirmelerini sağlamaya doğru adım adım adım rehberlik eder. Eğitimli kolaylaştırıcıların sınıfta meditasyon kullanmanın kolaylığını gösterdiği profesyonel gelişim atölyeleri sunulur.

Farklı yaşlara ve gelişim aşamalarına göre hazırlanmış ders planları da dahil edilmiştir. 7-9 yaşlarındaki öğrenciler için olan meditasyonlar, sosyal beceri ve bağımsızlık geliştirmeyi amaçlarken, 10-12 yaş arası için olanlar, düşüncelerin gücü, birbirlerine saygı ve liderlik yaklaşımı üzerine odaklanmaktadır. Daha büyük öğrenciler için olan programlar, lise evresinde ve geleceği planlamada gençleri desteklemektedir.

Programlar, Avustralya Ulusal müfredatı ile eşleştirilmekte ve Sosyal ve Duygusal Öğrenmeyi desteklemek için dizayn edilmekte, bunun yanı sıra, Avustralya’da popüler olan Pozitif Eğitim ile iyi bağlantı kurmaktadır. Öğrenciler, duygusal iyi oluşlarında daha fazla farkındalık hissi ve nasıl hissettiklerini, anladıklarını ve diğerlerinin üzerindeki etkilerini yönetme ve bu konuda harekete geçme kapasitelerinde gelişmeyi rapor etmektedir. Bu aynı zamanda gençlerin daha güçlü ilişkiler ve destek ağları kurmaya yardımcı olan akranları, ebeveynleri ve öğretmenleriyle bağlantı kurma kapasitelerinin artmasına neden olabilir.

Özet

Öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin zihinsel sağlıklarıyla ve iyi oluşlarıyla proaktif olarak ilgilenmelerini araçlarla güçlendiren bir farkındalık uygulaması.

Uygun Yaş Grubu:7-18 yaş

Uygulama için ipuçları: Smiling Mind (Gülümseyen Zihin), sınıfta uygulamak için hızlı ve basittir. İhtiyacınız olan tek şey, uygulamayı indirmek için bir iOS ya da Android cihazı veya Smiling Mind web sitesi üzerinden kaynaklara erişebilmek için internet bağlantısı olan bir bilgisayar, bunun yanı sıra sınıfta meditasyonu oynatabilmek için hoparlörlerdir. Zaman taahhüdü, sınıfın ihtiyaçlarına göre esnektir.

HundrED Kriterleri:

1-Yenilikçilik

Smiling Mind (Gülümseyen Zihin), gençlere basit, kullanımı kolay ve ilgi çekici programlar sağlamak için teknolojinin gücünü kullanır. Programlar, öğretmenler adına düşük yoğunluklu ve düşük çaba sağlayacak şekilde tasarlanmıştır, yoğun bir eğitim programı olmadan öğretmenler uygulamayı indirebilir ve meditasyon yapabilir.

2-Etki

Araştırma, Smiling Mind’ın (Gülümseyen Zihin) kullanımıyla öğrencilerin uykusu, refahı, duyguları yönetme kabiliyeti ve konsantrasyonun önemli ölçüde düzeldiğini ve yıkıcı davranışlarının ve zorbalığının azaldığını göstermiştir. Programa katılmadan önce yüksek düzeyde duygusal sıkıntı yaşayan öğrenciler, program sonucunda en büyük gelişmeleri göstermişlerdir. 5 haftalık Smiling Mind programına katılan öğretmenler, kişisel olarak daha iyi uyku, refah, duyguları yönetme, açıklama ve kabul etme, gerginlik ve farkındalık yaşadıklarını bildirmişlerdir.

3-Ölçeklenebilirlik

Uygulama şu anda yalnızca İngilizce olarak sunulmaktadır. Avustralya menşeli Smiling Mind, şimdi İspanya, Portekiz, ABD ve İngiltere’de de kullanılıyor. Şimdiye kadar, uygulamayı 2 milyon kişi indirdi ve programı kendi okullarında kullanmak için 25.000 eğitimci kayıt yaptırdı. Program kuralcı değildir ve belirli bir toplumun veya okulun ihtiyaçlarına uyacak şekilde uyarlanabilir.