Temizlik Geleneği -Japonya

Temizlik geleneği, öğrencilerin okuldan sonra sınıfları temizlemeye katılmalarının bir yoludur. Öğrencilerin kişisel sorumluluk gibi yaşam becerilerini anlamalarını teşvik etmeye yardımcı olur. 6-18 yaş arası çocuklara yönelik olarak, tüm öğrenciler okullarını daha düzenli bir yer haline getirmeye katılabilir.

Sınıflar, çok sayıda insanın birçok farklı şey yaptığı yoğun yerlerdir. Doğal olarak, sınıflar günün sonunda çok dağınık görünebilir. Düzenli sınıflardaki çocukların dağınık olanlara göre daha mutlu olma eğilimi gösterdiği yönünde araştırmalar vardır. Ancak, büyük oranda karmaşayı öğrenciler yarattıklarından, temizlik için onların gerekmesi doğaldır.

Japonya’da öğrencilerin kendi okullarını temizleme geleneği vardır. Günün sonunda sadece 15 dakika boyunca, öğrenciler sınıfları, banyoları ve diğer okul alanlarını temizlemek için süpürgeler, vakumlar ve giysiler kullanırlar. Bu gelenek, berrak bir zihne sahip olmanın çevrenin temiz tutulup temizlenmesinden kaynaklandığı düşünülen 17. yüzyıl felsefesine dayanmaktadır. Aynı zamanda, öğrenmeyi sağlayan insanlara ve nesnelere şükran göstermenin bir yoludur. Diğerleri, eğer öğrenciler kendi karmaşalarından sorumlu olurlarsa ilk etapta dağınıklık yapma ihtimalinin daha düşük olacağına ve çevrelerine saygı göstereceklerine inanırlar.

Bir okulu temizlemek için harcanan zaman dinlendiricidir ve öğrencilere arkadaşlarıyla konuşma ve diğer yaşlardaki öğrencilerle konuşma imkanı sunar. Farklı yaş grubundaki öğrenciler birbirlerine yardım eder, daha büyük öğrencilerin mentörlük yapmalarına ve küçük çocukların rol modellerini bulmalarına imkan sağlar.

Öğretmenler, öğrencilerle olan bağlarının rahat bir ortamdaki etkileşimlerinde nasıl güçlendiklerini gözlemledi. Bu, öğretmenlerin öğrencilerin birbirleriyle ne kadar iyi anlaştıklarını tam olarak anlamalarını sağlar. Ayrıca öğretmenlere, öğrencilerle sohbet etme ve onları örgün öğretim ortamının dışında tanıma fırsatı verir.

“Araç takımı üzerinde çalışmak, temizlik faaliyetinin tüm eğitimimiz için ne kadar yararlı olduğunu anlamamı sağladı.
Bana şans verdiğiniz için teşekkür ederim! ” 

Shiori Tokuyama,Margario İlköğretim Okulu’nda Öğretmen
Japonya

Özet- Günün sonunda dersliklerin temizlenip düzenlenmesine yardım eden öğrenciler sorumluluklarını öğrenir ve yaşam becerilerini kavrar.

Amaçlanan Çıktılar:

1- Öğrenciler ekip çalışması ve işbirliği becerilerini geliştirir.

2- Öğrenciler sosyal beceriler geliştirir.

3- Öğrenciler pratik yaşam becerileri geliştirir.

4- Topluluk ile öğrenme – ilişkiler geliştirilir.

5- Öğrenciler liderlik becerilerini geliştirir.

Uygun Yaş Grubu: 6-14

Gerekli Kaynaklar:

Bu inovasyon için gerekli olan tüm ihtiyaçlar: öğretmen, kıyafetler, süpürgeler, faraşlar ve diğer temizlik ekipmanıdır. İşlemin uygulanması kolaydır ve uygulamaya konması sadece birkaç gün sürer.

 HundrED Kriterleri:

1-Yenilikçilik

Okul çocukları için onları tutkulu ve sorumlu öğrencilere dönüştürecek öneri ve ipuçlarını kullanarak temizliğin yeniden şekillendirilmesidir. Okulda temizlik Japonya’da eski bir gelenek olsa da, bugün öğrencileri desteklemek için modern eğitim felsefesi ve yöntemi gerekmektedir.

2-Etki

Öğrenciler temizliğin farkına varır ve okulu her zaman düzenli tutmaya başlarlar. Farkındalık oluştuktan sonra gün içerisinde çöpleri toplamaya, masaları ve dağınık sınıfları düzenlemeye başlarlar.  Asıl amaç, başkalarına ve toplumsal alana saygı duymanın gelişimidir.

3-Ölçeklenebilirlik

Filipinler ve Hindistan gibi Asya ülkelerinde uygulanmakta olan bu yenilik, Afrika’da da benzer faaliyetler geliştirmektedir.