Templestowe Koleji – Avustralya

Templestowe Koleji, ‘kapsayıcı ve destekleyici bir topluluk içinde yüksek kaliteli öğrenme deneyimleri oluşturmak için’ 1200’den fazla kişinin bir görüş üzerinde buluştuğu öğrenme topluluğudur. Templestowe Koleji veya aynı zamanda kendimizi adlandırdığımız TC (baş harflerinin kısaltması), Avustralya’da, öğrenci güçlendirme ve öğrenci merkezli öğrenmeye odaklanan en yenilikçi, gelecek merkezli okullardan biri olarak uluslararası kabul gören Victoria Eyaleti içerisinde bir okul olarak faaliyet göstermektedir. Öğrencilerimizin, okulun çalışma şekliyle ilgili gerçek güçlendirme ve eylem göstermelerini ve öğrenmeleri üzerinde kontrol altına alma fırsatını elde etmelerini sağlamak için öğrenci sesinin ötesine geçen bir okuluz.

Peter Ellis, Principal

Dünyadaki pek çok son sınıf öğrencisi, eğitiminin “kendilerine yapıldığını” ve sonuçlarının çok önemli ya da değerli olmadığını düşünerek okulu terk ediyor.

Bu bağlamda Templestowe College (TC) öğrenci nüfusu 1000’den 300’den az öğrenciye düşürülmüştür. 23 yıl önce sadece 7 öğrencisi olan bu Avustralya devlet okulu, on yıl kadar önce kapanma tehdidi altındaydı. Öğrencileri ve çalışanları, eğitim sistemlerine bir kez daha bağlanmanın bir yolunu bulmaları gerekiyordu.

Şimdi Avustralya’nın en yenilikçi ilk 100 okulundan biri olarak adlandırılan Templestowe College, öğrencileri (ve çalışanlarını) kendi öğrenmelerinden sorumlu hale getirerek devrim yarattı.

Okulun “Evet” varsayılan politikası; öğrenci, veli veya personel üyelerinden gelen herhangi bir istek veya önerinin, çok fazla zaman ve para harcamadığı veya birileri üzerinde olumsuz bir etkisi olmadıkça “Evet” olarak cevaplanması gerektiği anlamına gelir. Başka. Bu, topluluğun tüm üyelerinin öğrenmelerini kontrol altına almaları ve okulda kendilerini etkileyen her şey için muazzam bir kapsam sağlamayı hedeflemiştir.

TC, her biri kendi ILP’si olan bireyselleştirilmiş Öğrenme Planına sahip 1000’den fazla öğrenciyle büyümüştür. Öğrenciler TC’de başladığında, kendi öğrenim programlarının üçte birini seçerler, ancak fonksiyonel okuryazarlık ve sayısallık seviyelerine ulaştıklarında kendi öğrenme müfredatlarının% 100’ünü yönetebilirler.

Okulda yıl seviyesi bulunmadığından, öğrenciler karışık yaş sınıflarında etkileşime girer ve işbirliği yapar. Bir öğrencinin okula gitmesi 4-8 yıl kadar sürebilir.

Kendi tutkularını ve ilgi alanlarını derinlemesine keşfetme özgürlüğüne sahipler ve bu kişisel dürtü (yönelim) olağanüstü bir katılım ve başarı seviyelerine yol açtığı görülmüştür. Öğrenci danışmanlığına dayanarak; TC, öğrencilerden seçebilecekleri her yıl 150’den fazla seçmeli ders sunar.

TC, son sekiz yıldır öğrenci, personel ve veli taleplerini veya önerilerini onaylamak veya reddetmek için ” Evet, varsayılandır ” testini kullanmıştır. İyi bir şekilde kodlanmış kamuya açık dili kullanarak topluluğun tüm üyelerine teklifler hakkında konuşmak ve değerlendirmek için bir yol sunar ve okulun kararlarını alırken adalet, güven ve tarafsızlık duygusu yaratmasına yardımcı olur.

Hedef Kitle: 11 – 18 yaş grubu

HundrED Kriterleri:

Yenilikçilik

Öğrencinin liderliğinde bütün bir okul topluluğu öğrenmeyi güçlendirmiştir. Karışık sınıflar, esnek saatler ve iddialı proje tabanlı öğrenme: TC’nin Kontrolü Ele Al (Take Control) felsefesi diğer okullardan farklı görünüyor.

Etki

TC şu anda yaklaşık 1000 öğrenciye sahiptir. TC’de yaklaşık 500 öğrenci eğitimini tamamlamıştır. Öğrenciler üniversitedeki kendi öğrenmelerinin Kontrolünü Elde Etmek için daha donanımlıdır ve erken veriler, üçüncü derece elde tutma ve tamamlama oranlarının Avustralya ortalamasından çok daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Ölçeklenebilirlik

Hızlıca ölçeklenebilir ve normal eğitimden daha fazla maliyeti yoktur. Model zaten Avustralya’daki diğer dört okul tarafından benimsenmiştir.