Trafik Ajanları – Norveç

Gençleri güçlendiren ve onlara bir öğrencinin tasarladığı uygulamayı kullanarak toplum çözümlerinde yer almalarına katkıda bulunma fırsatı veren bir çözümdür.

Okula yürümek veya bisiklete binmek, çevre üzerindeki etkiyi azaltmak için teşvik edilir. Bununla birlikte, karayolu güvenliğine ilişkin endişeler, birçok ebeveynin çocuklarının bunu yapmasına izin vermekte isteksiz olabileceği anlamına gelir. Karayolu güvenliğini artırmak çoğu zaman veri toplamayı gerektirir, ancak çok az sayıda kuruluş çocuklardan görüşlerini istedikleri görülmektedir. Çocuklara sorulduğunda, ebeveynleri genellikle onlara cevap verir. Sonuç olarak, karayolu güvenliği kurumları öğrencilerden önemli bilgiler almamaktadır.

Traffic Agent akıllı telefon uygulaması, çocukların okula giderken nasıl hissettiğini yakalamalarını sağlamak için geliştirilmiştir. Uygulama dikkate alınarak çocuklar, ebeveynler ve öğretmenlerden geri bildirim ve öneriler alarak çocuklar için tasarlanmıştır. Çocuklar, trafik ve yaya güvenliği ile ilgili olarak, kendi bölgelerinde zorlu ve pozitif konumlar arayışında gizli bir ajan rolünü üstlenmektedir.

Çocuklar yoğun trafik veya okula giderken bir engel gibi güvenli olmayan bir şeyle karşılaşırlarsa, bunu derhal uygulama aracılığıyla bildirebilirler. Çocuklar bir alana başparmak yukarı veya aşağı verebilir ve sorunu açıklayan düğmeleri seçebilirler. Daha fazla bilgi içeren bir mesaj bile gönderebilirler.

Kentsel Çevre Ajansı tarafından toplanan veriler kısa ve özlü olup aynı zamanda yerel yönetime daha fazla trafik ve hareketlilik planlaması için önemli bilgiler sağlar. Telefonlar GPS ile izlenirken çocukların verileri ve gizliliği korunur.

Okullar, Traffic Agent uygulaması için önemli ortaklardır ve öğretmenlerden sınıflarına kaydolmaları istenir. Öğretmenler, kendi sınıfları tarafından sağlanan verilere erişebilir ve trafik güvenliğini öğretirken sınıfta kullanabilirler.

Uygulama, çocuklara rotalarında olabilecek etkilerini görebilecekleri için vatandaşlık duygusu verir.


“Caddeyi geçerken bazı çalılarda yolu göremediğini bildiren küçük bir çocuğun annesinden bir telefon aldım. Ve iki gün sonra çalılar kesildi. Bunu gerçekleştirebildiği için çok mutlu olduğunu söyleyerek telefon etti. Genç nesilleri değişim yapma yetkisi veririsek, güven inşa edip onları toplumun aktif vatandaşları olmaya teşvik edeceğimize inanıyorum. ”

Vibeke Rørholts, Trafik Ajanları Kurucusu

Hedef Kitle: Tüm yaş grupları

HundrED Kriterleri:

Yenilikçilik

Bu, çocuklara kendi toplulukları ve yol güvenliği konusunda doğrudan söz sahibi olan ilk uygulamadır.

Etki

Gençlerin aktif vatandaş olmalarını teşvik eder. Olumlu değişiklikler yapma ve topluluğun trafik güvenliğini arttırma konusunda kendilerini güçlendirmiş hissetmesini sağlar.

Ölçeklenebilirlik

Uygulamaya, şu anda yalnızca üç belediyenin Trafik Ajansını işlerine uyguladığı Norveç’te erişilebilir, ancak konsept doğru ortaklıklar ile her yerde çalışabilir!