Worldreader – ABD

Worldreader nedir?

Dünya çapında 250 milyondan fazla ilkokul çocuğu, temel okuma ve yazma becerilerinden yoksun ve potansiyellerini kısıtlıyor.  Kütüphane okuryazarlık kazanma potansiyelini arttırır, eşitsizliği azaltır, sağlığı iyileştirir ve yoksulluk döngüsünü kırmak için gereken değişikliği sağlar. Okuryazarlık becerilerini arttırmak için okuyucuların kitaplara ihtiyacı vardır. Bununla birlikte, Afrika’daki okulların% 40’ının materyallere erişimi çok azdır veya yoktur.

Çocukların yerel kültür ve yaşam deneyimlerini yansıtan kendi dillerinde kitaplara ihtiyaçları vardır. Hayat boyu okuyucu olanların ilk kitapları keyifli ve ilgi çekicidir.

Worldreader, çocuklara, ailelere ve kitapların az olduğu topluluklara yardım etmek için kitapları yerleştirir. 43 dilde 40.000’den fazla dijital kitap koleksiyonu ile okuyucular, yerel olarak rezonans eden hikayelere erişebiliyor. Opera, Amazon ve Microsoft gibi şirketler Worldreader’ın 5 milyondan fazla okuyucuya ulaşmalarına yardımcı olmuş ve Pearson, Penguin Randomhouse ve Pratham Books gibi yayıncılara ücretsiz kitap koleksiyonuna katılmıştır. Kenya Ulusal Kütüphane Hizmeti ve Söz Kalemleri, Worldreader modelini kitap sağlayan ve okuryazarlığı destekleyen programlarına zaten entegre etmiştir.

Worldreader, ebeveynlere, öğretmenlere ve kütüphanecilere şampiyon okumayı öğretecek eğitim ve kaynakları sağlayarak, topluluk çapında okuma kültürlerini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Minimal veri ve internet kullanımı gerektiren bir uygulamayı kullanan Worldreader, dijital teknolojiyi kullanarak okuryazarlığı artıran bir dizi programa sahiptir. Başlıklar en küçük ekran boyutları için bile optimize edilmiştir.

Yoksul bölgelerde, Worldreader okullara ve kütüphanelere e-okuyucu sağlayan sponsorluk programlarına katılmaktadır. Bu program şu anda 424 sahra altı Afrika okulunda ve 16 ülkede kütüphanelerde uygulanmaktadır.

Özet- Worldreader, herkesin okuyucu olabileceği bir dünya yaratmak için, yeterli hizmet verilmeyen topluluklarda kar amacı gütmeyen bir küresel dijital okumadır.  Ücretsiz olarak kullanılan 43 dilde 40.000’den fazla dijital kitap, hikaye ve öğretim materyalinden oluşan geniş bir seçki sunar. Kullanımı kolay mobil uygulaması, en az veri kullanımı ve yükleme süreleri kullanılarak, internet özellikli en temel telefonda çalışacak şekilde tasarlanmıştır.

Hedef Kitle: Bütün yaş gruplarına uygundur.

Uygulama için ipuçları: İnternet özellikli bir cihaza sahip olan herkes uygulama aracılığıyla binlerce e-kitaba hemen erişebilir. İçerik, yerel yayıncılara ve e-kitapları da kapsayan yazarlara dayanır.

HundrED Kriterleri:

1-Yenilikçilik

Worldreader, yeterli hizmet vermeyen topluluklardaki okuyucuların kitaplara erişmelerini kısıtlayan engelleri yıkıyor. Dijital erişimle, içerik artık format veya sınırlarla ulaşılamaz değildir.

2-Etki

Afrika’da, araştırmalar sadece beş ay sonra, okuma hızlarında ve anlamada hem anadillerinde hem de ikinci dilleri İngilizce’de artış olduğunu ortaya koydu. Kitaplara erişim, kızların okuryazarlık oranlarındaki mevcut cinsiyet farkının kapanmasına yardımcı oldu.

3-Ölçeklenebilirlik

Dünyanın hemen her yerinde bulunan cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar veya e-okuyucularla Worldreader, okuyucunun istediği her yerde kültürle alakalı binlerce okuma materyaline anında erişim sağlar. Worldreading uygulaması, herhangi bir cihazla çalışmak üzere özel olarak tasarlanmıştır ve bağlantının güvenilmez ve pahalı olduğu alanlarda kullanılmak üzere uyarlanmıştır.